OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Francouzští screameři MY OWN PRIVATE ALASKA jsou perfektním příkladem toho, že lze produkovat typicky kytarovou hudbu bez jediné kytary. Jejich velmi zdařilé EP se stalo kultovním počinem na scéně a já nedočkavě přešlapoval ve frontě na plnohodnotnou albovku. Pravda, jméno producenta Rosse Robinsona mě trochu zaskočilo, ale konec konců... proč ne? S tím, co trojka muzikantů dokázala v minulosti bez velké produkce, to se zkušeným profíkem (který byl spolustrůjcem vzestupu kapel jako KORN, SEPULTURA nebo SLIPKNOT) v křesle producenta bude muset být naprosto výjimečné. Určitě je zaděláno na revoluci! Plesk, máš to tady a poslouchej! Mlsně pouštím přehrávač. Posvátná chvíle nastává. První poslech. První noty. Spojení MOPA a světového producenta. Ale, co to? Co to je? To přece není možné. Kde je to nacucané srdce, které v dlaních dříve Frantíci ždímali jako matka ždímá mýdlem nasáklou houbu na své ratolesti. Nikde ho neslyším, nevnímám, necítím. Jako by bylo v igelitovém sáčku. Emoce tohoto uskupení zmizely pod plastovým pozlátkem řemeslně dokonale opracovaného výrobku.
Co na tom, že zvuk je o dost lepší než kdykoliv jindy, co na tom, že se na albu doslova kouzlí s vícehlasy. Co na tom, že po produkční stránce je vše vypulírové, načinčané a to hlavně v oblasti vokálu, který na albu zabíjí to nejsilnější, co MOPA dokázali nabídnout. Emoce. Pevně doufám, že ruce Rosse Robinsona nepronikly do živé prezentace kapely a jejich blízká zastávka v ČR bude mít vše, čím se mohli Frantíci pochlubit v minulosti.
Byl bych však nerad, aby recenze vyzněla v neprospěch kapely. MOPA na albu „Amen“ – to je stále geniální spojení bicí soupravy, klavíru a afektovaného řvaného vokálního projevu. Jen mi na této nahrávce připadá, že celý materiál někdo vzal a protáhl ho numetalovým filtrem, který řvaní zabalil do vyumělkovaného sténání a vzdechů. Vytratila se undergroundová syrovost a nahradila ji líbivost. Věřím, že se najde opravdu mnoho lidí, kterým se to bude líbit, já k nim však bohužel nepatřím. I tak ale na albu musím ocenit několik opravdu povedených míst, kde je plastový numetalový obal protržen a emoce přes tržné rány proudí na svět.
Jedním z největších průšvihů celého alba je cover tradiční folkové americké písně „Where Did You Sleep Last Night“, kterou zpopularizovala NIRVANA. Nápad udělat skladbu jen s klavírem, bicími a křikem je sám o sobě výtečný, ale jeho realizaci zabíjí teatrálně položený vokál, který postrádá jakoukoliv známku uvěřitelnosti. Nová MOPA je pro mne mírným zklamáním, nenatočili však špatnou desku. Jen jsem měl jiná a mnohem větší očekávání a do těch se současný materiál netrefil. Viníkem je paradoxně vstup kapely do „vyššího levelu“, který ji v mých uších nesluší. I tak se však nevyhnu poměrně vysokému hodnocení, protože i přes to všechno, co bylo řečeno, tato deska si ho zaslouží.
Školní příklad toho, jak velká produkce může zabít výbornou UG kapelu. Budu držet palce do budoucna, aby MOPA začali být opět sami sebou.
7,5 / 10
Tristan Mocquet
- piano
Matthew “Milka” Miegeville
- vokály
Yohan Hennequin
- bicí
1. Anchorage
2. After You
3. Die For Me (if I say please)
4. Broken Army
5. Where Did You Sleep Last Night?
6. I Am An Island
7. Amen
8. Kill Me Twice
9. Page Of A dictionary
10. Just Like You And I
11. Ode To Silence
Amen (2010)
demo (2007)
Vydáno: 2010
Vydavatel: Trustkill Records / I Am Recordings
Stopáž: 59:54
Produkce: Ross Robinson
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.